This is the heading

H2O Magazyn Sportów Wodnych i Turystyki

Pustynia, faraon, piramidy i mumie. Bogactwo kolorów i rytuał targowania. Wszystkie te skojarzenia momentalnie przychodzą na myśl nawet tym, którzy nie byli jeszcze nigdy w Egipcie. Jest tu jednak takie miejsce, dzięki któremu Egipt jawi się nam zupełnie od innej strony. Miejsce to nazywa się El Gouna, czyli egipska Wenecja i zarazem zielony raj Morza Czerwonego.

W mionym już roku 2009 El Gouna obchodziła swoje 20. urodziny. Jej oryginalna nazwa to Al-Dżuna, czyli laguna z języka arabskiego. Jest ona prywatnym miasteczkiem zaprojektowanym przez twórców Eurodisneylandu. Słynie z pięknej przyrody, luksusowej jak na egipskie warunki infrastruktury, ekskluzywnych jachtów oraz doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych.
Ten, kto kiedykolwiek był w El Gounie, odwiedził zapewne polską szkółkę kiteboardingu RedSeaZone. Oprócz RSZ w miasteczku znajdują się jeszcze dwa duże centra sportów wodnych. Ze względu na doskonałe warunki wiatrowe to kiteboarding wiedzie prym wśród tutejszych dyscyplin. Przyjeżdżając na kurs, nie należy również zapomnieć chociażby o sprzęcie do snorkelingu. Przepiękne rafy oraz kolorowe rybki można ujrzeć już w wodzie po kolana, nie wspominając o dalekich eskapadach nurkowych.

Skoro o wyprawach już mowa, warto wspomnieć o jeszcze jednej atrakcji El Gouny. RedSeaZone, oprócz lokalnych szkoleń kiteboardingu, organizuje również tzw. kitesafari. Są to zazwyczaj kilkudniowe wyprawy szlakiem bezludnych wysp Morza Czerwonego. Podczas kitesafari można zarówno uprawiać kiteboarding, jak i spróbować nurkowania. Tego drugiego szczególnie warto doświadczyć, gdyż w głębinach Morza Czerwonego znajdują się jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie.
El Gouna jest prawdziwą enklawą spokoju od egipskiego zgiełku dużych miejscowości, takich jak Hurghada czy Sharm el Sheikh. Nawet pobyt w jednym z usytułowanych w downtown luksusowych hoteli nie grozi brakiem prywatności. Na przedmieściach znajdują się duże prywatne osiedla z bogatą infrastrukturą wypoczynkową oraz polami golfowymi.
Po mieście poruszać się można taksówkami oraz małymi pojazdami o wdzięcznej nazwie Tok-Tok, będącymi najtańszym środkiem transportu. Kurs w dowolne miejsce kosztuje około 2,5 zł od osoby. Każde mieszkanie oraz pokój hotelowy wyposażony jest w lokalny telefon, przez który w każdej chwili można zamówić Tok-Toka lub zakup

Po mieście poruszać się można taksówkami oraz małymi pojazdami o wdzięcznej nazwie Tok-Tok, będącymi najtańszym środkiem transportu. Kurs w dowolne miejsce kosztuje około 2,5 zł od osoby. Każde mieszkanie oraz pokój hotelowy wyposażony jest w lokalny telefon, przez który w każdej chwili można zamówić Tok-Toka lub zakupy.

Turyści lubiący dobrą zabawę także znajdą tu coś dla siebie. Nocne życie toczy się głównie w marinie – jednym z najbardziej ekskluzywnych portów w całym Egipcie. Zobaczyć tu można piękne jachty i szybko przepuścić trochę pieniędzy. Co do kosztów pobytu w El Gounie, to wbrew pozorom nie są one dużo wyższe z pobytem w innych egipskich miejscowościach. Ceny dwutygodniowych wycieczek z zakwaterowaniem w jednym z czterogwiazdkowych hoteli oraz pakietem all inclusive rozpoczynają się od 2000 zł.

El Gouna to zielony raj dla każdego i miejsce o wielu obliczach. Z jednej strony spokojne, z drugiej tętniące nocnym życiem. Z jednej leniwe, a z innej oferujące ekstremalne sporty wodne. Miasto jest nienagannie utrzymane i stanowi doskonałą bazę wypadową do wielu miejsc – skarbów kultury egipskiej. Wszystkie te aspekty czynią je jednym z najbardziej popularnych oraz nietypowych zarazem miejsc w całym Egipcie.